Shëndeti

Çfarë mund ta dëmtojë dëgjimin?

Muzika e lartë që dëgjoni nga kufjet tuaja është vetëm një nga zakonet e përditshme që mund të rezultojë me dëmtim të dëgjimit. Tumoret, ilaçet, traumat në kokë… mësoni cilat janë shkaqet kryesore të humbjes së dëgjimit. Ekspozimi i gjatë ndaj zhurmës në punë Ekspozimi afatgjatë ndaj zhurmës mund të shkaktojë humbjen e përhershme të dëgjimit. Shpesh, shkak për këtë është zhurma në vendin e punës, veçanërisht zhurma e makinerive.

Depresioni tek meshkujt.

Depresioni reflekton në mënyrë të ndryshme tek meshkujt dhe tek femrat. Meshkujt kanë teknika krejtësisht të ndryshme përsa i përket përballjes me këtë gjendje, ndryshe nga femrat. Sikurse femrat, edhe meshkujt e depresuar nuk merren me aktivitete të mjaftueshme siç bënin dhe shijonin më pare, prandaj dhe vazhimisht janë të trisuar dhe jo të lumtur. Kjo gjendje mund të ketë edhe shenja të tjera të cilat meshkujt shumë rrallë i

ÇAJRAT BIMORË QË DO T’JU NDIHMOJNË TË LUFTONI GRIPIN DHE TË FTOHURËN.

Virusi i gripit dhe e ftohja janë sëmundje, të cilat prekin rrugët e frymëmarrjes, duke shkaktuar simptoma si bllokim të gjoksit, sekrecione nga hundët, lotim të syve dhe kollë. Gripi mund të shkaktojë gjithashtu temperaturë, të përziera dhe të vjella. Edhe pse ka një kurë për të dy sëmundjet, çajrat bimore mund t’ju ndihmojnë të lehtësoni simptomat e këtyre sëmundjeve. Këshillohuni me mjekun përpara se të përdorni çfarëdolloj çaji bimor,

Ja metodat natyrale si të qetësoni dhimbjen e kokës.

Dehidratimi, pagjumësia, lodhja, tensioni ulët, stresi… këto e shumë arësye të tjera mund të fshihen pas dhimbjes së kokës! Mund të përjetoni marramendje, mund ta ndjeni kokën e rëndë, apo t’ju mpihet balli.. cilado qoftë ndjesia juaj ju sigurojmë që metodat e mëposhtme natyrale do t’ju pushojnë dhimbjen e kokës brenda pak minutave. Magneziumi Mungesa e këtij minerali është ndër shkaqet kryesore të dhimbjes së kokës,ndaj mënyra më e mirë

Si të luftojmë pagjumësinë dhe të fleni të qetë

Çdokush që vuan nga gjumi i keq, e di se po bën një jetë të mjerueshme. Dhe shifrat po rriten me shpejtësi. Sipas botimit të fundit të një ankete në Britani më shumë se 51% prej nesh tani luftojnë për të fjetur të qetë natën, ndërkohë që gratë janë tri herë më të prekura se meshkujt. Provat e mbledhura nga 20.000 të rritur treguan se 93% e atyre që vuajnë

Çdo grua duhet t’i dijë 5 gjërat, që mund të bëjë me sodë buke.

Nëse keni kërkuar për mjekime natyrale ose keni kërkuar këshilla nga gjyshet tuaja, me siguri do jeni ndeshur me përdorimet e shumta që soda e bukës ka. Më poshtë do ju rendisim 5 përdorime të fuqishme të sodës së bukës: Antacid për djegjen e stomakut Pasi keni ngrënë shumë shpejt, ose diçka djegëse apo gjëra që kanë shumë acid, stomaku juaj mund të reagojë në një mënyrë jo të mirë

Keni marrë të ftohtë apo keni alergji?

Vogëlushi juaj ka disa ditë me kollë, temperaturë dhe ethe. Pas disa ditësh simptomat qetësohen, por për fat të keq, disa ditë më vonë, situata përsëritet. Kjo gjendje zgjat me ditë, ndërkohë që ju nuk e dini se për çfarë bëhet fjalë… nëse kjo ka të bëjë me të ftohtët, alergjinë apo me astmën? Fëmija është sëmurë ndërkohë që prindërit janë të shqetësuar.  Ja se çfarë këshillon Dr. Tanja Jovanova,

Përse fëmija im nuk han?

Pothuajse nuk ekziston nënë e cila nuk shprehet “fëmija im nuk han mjaftueshëm”.  Shumica prej jush, me siguri e dinë se sa frustrues është fakti kur fëmija e refuzon ushqimin, veçanërisht kur i ofrojmë fëmijës ushqim të ri, apo akoma më keq, kur i ofrojmë atij ushqimin të cilin e ka ngrënë më parë dhe tani refuzon atë  kategorikisht.  Shumica e fëmijëve e bëjnë këtë gjë herë pas here, ndërsa 

10 ushqimet të cilat janë të ndaluara për fëmijët deri në moshën dy vjeçare.

Stomaku i ndjeshëm i fëmijëve nuk pranon çfarëdo lloj ushqimi. Procesi i pjekurisë së sitemit digjestiv bën që fëmija të mos jetë i gatshëm për pranimin e disa ushqimeve të caktuara gjatë muajve të parë të jetës së tij. Nga ana tjetër, qumështi i nënës është i mjaftueshëm për të mbuluar nevojat ushqyese të fëmijës. Megjithatë, pas 6 muajsh, fëmija ka nevojë për ushqime të tjera shtesë, të cilat prindërit

Si ftohet trupi ynë?

A e dini se trupi ynë ka një mekanizëm të ftohjes natyrale. Por a mund të arrijë trupi ynë të ftohet edhe kur temperaturat janë tepër të larta? Këtu janë disa fakte në lidhje me mënyrën se si trupi reagon kur temperaturat bëhen të padurueshme: Trupi i njeriut ftohet në mënyrë natyrale me anë të djersitjes, e cila mban një temperaturë normale të trupit. Por shpesh ky proces i natyrshëm