Video e ditës

Lulja që çelë sa herë që këndon ezani

Ezani është thirrja e myezinit që bëhet pesë në ditë për të ftuar besimtarët në lutje. Besohet që ezani ka përfitime të shumta në shëndetin e njeriut në qetësimin e nervave. Por, njerëzit në Azerbajxhan thonë se thirrja e ezanit nuk ka efekt vetëm tek njerëzit, por edhe tek kafshët e bimët. Në këtë rast është një lloj luleje që çel sa herë këndohet ezani, që njihet edhe si Lulja

Reklama e Ramazanit që po përlot botën: Djaloshi arab viziton Trumpin, Putinin dhe Merkelin

Një kompani telefonike e Kuvajtit ka bërë një reklamë me një djalë të vogël i cili u bën thirrje liderëve botërorë që të ndërhyjnë në krizën arabe. Reklama është bërë virale. Ajo përfshin edhe një deklaratë imagjinare, sikur Jerusalemi po shpallet kryeqytet i Palestinës. Në video, djaloshi i vogël u adresohet liderëve si Donald Trump, Vladimir Putin, Kim Jong Un, Angela Merkel, Justin Trudeau dhe Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së,

Si duket pranvera rreth e qark botës

Gjiganti “INSIDER” ka bërë një përmbledhje mahnitëse se si duket pranvera 6 qytet veriore të globit. Në 3 minuta videoja paraqet një rrugëtim shumëngjyrësh në Japoni, Korenë e Veriut, Holandë, Francë dhe Uashington.

Pesë interpretime të fuqishme të aktorit Mirush Kabashi (VIDEO)

Mirush Kabashi është një aktor shqiptar i cili numëron rreth 100 role në teatër dhe filma. Kabashi tek publiku mbahet mend veçmas për interpretimet artistike të poezive të ndryshme.  Me interpretimet e tij të disa poezive shqipe, ai ka dëshmuar potencialin e rrallë të një interpretuesi. Shumë poezi janë gjetur, rilexuar pikërisht si rezultat i interpretimit të aktorit Mirush Kabashi. Tonaliteti e përjetimi i tij në secilën strofë arrin të

Filmat më të mirë për fëmijë që do të shfaqen këtë vit

Superheronjtë e filmave të animuar bëhen bashkë këtë vit për t’ju sjellur shfaqje të paharrueshme. Heyday ju sjellë më poshtë listën e atyre që do të shfaqen për fëmijët e gjithë botës: Incredibles 2 I kill giants The grinch A wrinkle in time Ralph breaks the internet Luis and the aliens Hotel Transylvania 3 Sherlock Gnomes Monster hunt 2 Monster family Small foot Mary poppins returns Fantastic Beasts The Crimes

Mos hiq dorë nga ëndrra jote!

Mos hiq dorë nga ëndrra jote, për shkak se ke shumë vështirësi gjatë realizimit të saj. Mos u ndal, ngritu sërish pas dështimit dhe provo, shkruan humanheyday. Merri ditët e mira me vete dhe bëhu i çmenduri që punon fort për ëndrrën e tij. Bëhu i çmenduri që gabon, dështon dhe nga këto mëson sekretet e suksesit. Mbaje një qëndrim, mos ndalo të luftosh për ëndrrën tënde.Bëhu ky njeri që

Mesazhi kuptimplotë, që Rocky Balboa i dha të birit

  “Bota nuk është një fushë e bukur me lule. Është e mbushur me sfida dhe nuk do t’ia dijë aspak se sa i fortë je. Do të të godasë fuqishëm, do të të rrëzojë në gjunjë dhe do të të lërë në atë pozicion, derisa ti ta lejosh. As unë, as ti dhe askush tjetë, nuk mund të të godasë aq shumë sa jeta. Nuk ka shumë rëndësi se

Mbretëresha Viktoria dhe Abdul (Trailer)

Histori e jashtëzakonshme dhe por e vërtetë e një miqësie të papritur në kohën e mbretëreshës Viktoria. Kur Abdul Karim, një nënpunës i ri udhëton nga India për të marrë pjesë në Jubileun e Artë të mbretëreshës, ai befasohet kur kënaqet me të, transmeton heyday. Ndërsa mbretëresha vë në pikëpyetje shtrëngimet e pozicionit të saj të gjatë, të dy krijojnë një aleancë të përkushtuar me besnikëri ndaj njëri tjetrit, të

Spektakli i fluskës që ngrin

Xhirimet janë bërë nga fotografja Michelle Lynn Fritz nga Pennsylvania, në kopshtin e shtëpisë së saj.Një spektakël mahnitës ajo e fluskave që ngrijnë në temperatura mjaft të ulëta. Filmimet tregojnë procesin e formimit të kristaleve të ndriçuara nga lindja e diellit. Xhirimet janë bërë nga fotografja Michelle Lynn Fritz nga Pennsylvania, në kopshtin e shtëpisë së saj. Michelle ka përdorur fluskat e fëmijëve, duke i shtuar pak glicerinë për të