2018

Cilët janë autorët finalistë në Çmimin Kadare 2018?

10 maj shënoi dhe mbylljen e afatit zyrtar të dorëzimit të dorëshkrimeve në konkursin letrar Kadare. 32 vepra në prozë tashmë janë në garë për çmimin e madh të letrave, që ka një vlerë prej 10.000 eurosh i cili akordohet nga Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës. “32 autorë ia kanë besuar këtë vit veprat e tyre këtij konkursi dhe ky është një lajm i mirë,

Këto janë modelet e kapelave më të përshtatshme për verën 2018

Temperaturat e nxehta në verë shpesh bëhen të papërballueshme. Nëse për të moshuarit këshillohet gjithmonë mbajtja e një çadre me vete, të rinjtë medoemos e kanë gjetur zgjidhjen. Një kapele sportive në kokë dhe gjithçka zgjidhet lehtësisht. Gjithsesi, edhe nëse nuk e bëni për efekt temperature, kapelja është një aksesor modern, që shpërfaq stil dhe tregon shumë për karakterin tuaj Si çdo gjë tjetër në paraqitje, zgjedhja me kujdes e

Ky do të jetë celulari i vitit 2018

Data e lëshimit të OnePlus 6 bëhet gjithnjë e më e afërt dhe, pasi shumë karakteristika janë zbuluar në internet, duket se pajisja e re mund të jetë një nga telefonat më të mirë të vitit, veçanërisht nëse OnePlus arrin të mbajë çmimet e ulëta. Fansat e OnePlus kanë marrë një pamje të shkurtër rreth telefonit të ri shumë të shpejt dhe mund të jetë pajisja Android që duhet të mundet në 2018. OnePlus i ri

Profesorët nga Harvardi: Libri që në vitin 2018 duhet ta lexojë çdo student!

Profesorët nga Universiteti i Hardvardit vazhdimisht lexojn dhe u sygjerojnë libra studentëve të vetë. Prandaj ata kryesisht i njohin librat e mirë. Duke e pasur parasysh këtë fakt, “Bussines Insider” i ka pyetur këta profesorë për ta ndarë librin të cilin ata mendojnë se duhet të lexohet nga secili student në vitin 2018. Paneli i cili e ka bërë këtë rekomandim janë profesorë që kanë qenë Laureat për çmimin Nobel,

Fotografia e vitit 2018 nga “National Geographic Travel”

Nga një ylber mahnitës mbi Kanionin e Madh deri te një trëndafil në lulëzim në Japoni. “National Geographic Travel” ka nisur konkursin e tij vjetor për të nderuar imazhet e udhëtimit të fotografëve. Garuesit e kualifikuar mund të paraqesin foto për tre kategori të konkursit: natyrën, njerëzit dhe qytetet. Fituesi do të dalë nga votimi i publikut. Fotografi që merr çmimin e parë do të fitojë 10 000 $ dhe

Volkswagen lanson një video të Touaregit të ri 2018 para debutimit zyrtar

Volkswagen ka lansuar një video tjetër të Touaregit të ri para debutimit zyrtar, të cilin do ta zbulojë në Kinë më vonë gjatë kësaj jave. Volkswagen ka shpërndarë një klip të shkurtër ku shihet Touaregi i ri me drita të inspiruar në Arteon e ri si dhe ato nga pas në stil të Audi së re. Touareg SUV i ri është ridizajnuar komplet ndërsa do të zbulohet në panairin e

13 shkrimtarë kandidatë për Man Booker 2018

Gjithsej 13 shkrimtarë nga vende të ndryshme të botës janë pretendentë për çmimin e madh Man Booker 2018. Franca është nominuar me shkrimtarët Laurent Binet dhe Virginie Despentes, Spanja ka dy tre autorë Javier Cercas, Antonio Munoz Molina, dhe Gabriela Ybarra. Këtë herë kandidat është dhe Korea e Jugut me Han Kang dhe shkrimtari nga Iraku Ahmed Saadwai. Po kështu nuk mungojnë dhe letërsia e vendeve si Argjentina, Polonia, apo

Shpallet makina më e mirë e vitit 2018

Është zgjedhur makina më e mirë e vitit 2018 në Europë. Me 325 vota të 58 gazetarëve të specializuar, Volvo XC40 i mori fronin makinës Peugeot 3008, që mbante titullin e makinës më të mirë të vitit 2017. Makina suedeze la pas Seat Ibiza (242 vota) dhe BMW Serie 5 (226 vota). Kia Stinger u rendit në vendin e katërt, Citroën C3 Aircross i pesti dhe Audi i gjashti.

Mercedes prezanton surprizën e re për vitin 2018

Në paradën e prezantimit të makinave të Formula 1 për vitin 2018 objektivi ka fokusuar kampionët e botës, Mercedes që në Silverstonë kanë hequr mbulesën për njëvendëshen e re. Me telajon e ndryshuar edhe prej sistemit ‘Halo’, skuadra kampione e botës në fuqi prezantoi modelin më të fundit të saj ‘W09 EQ Power+’. Përshtypjet e para që janë marrë pas pak kilometrave të parë në pistën e Silverstone gjatë filming

Facebook dëshiron të tkurret!

Gjatë vitit të ardhshëm, do të fillojmë të shpenzojmë më pak kohë në Facebook. Shumë prej nesh që e përdorën atë për të lexuar lajme do të gjejmë më pak prej tyre për të lexuar. Ne do të shikojmë më pak video, dhe do të shohim më pak reklama. Në teori, Facebook do të bëjë më pak para nga ne – ose, të paktën, shkalla në të cilën rrjeti social