Banane

Maskë me banane për flokë të mrekullueshëm

Janë disa faktorë që ndikojnë në kualitetin e flokëve tuaj. Ndotja e ajrit, ekspozimi në diell, uji me klor, përdorimi i tepërt i produkteve kozmetikore janë vetëm disa nga ta. Pavarësisht se shumë nga ne besojmë se produktet kozmetikore për flokë kanë efekt, e vërteta është se pothuajse të gjitha ato janë të mbushura me kemikalie dhe përbërës të tjerë që më shumë na dëmtojnë flokët se sa na përmirësojnë

Tost me gjalpë kikiriku dhe banane të karamelizuar

Blogerja e ushqimit Adeola Lumshi na tregon se si të bëjmë një krep të ëmbël kalorik për personat që merren me aktivitet sportiv. Përbërësit që na duhen: bukë tosti gjalpë kikiriku mjaltë arra banane Përgatitja: Thekim bukën ne tostiere dhe e lyejmë me gjalpë kikiriku, vetëm një fetë se gjalpi i kikirikut ka shumë kalori. Bananet i qërojmë dhe i presim, i kalojmë me gjalpë dhe mjaltë në tigan. Bananet

Biskota të shëndetshme tërshëre me banane dhe kokos

Piqni dhe merrini me vete – sepse biskotat më të mira janë ato shtëpiake! Përbërësit: – 100 g miell integral, – 85 g kokos (miell kokosi), – 85 g miell të trashë tërshëre apo ndonjë miell tjetër, – 70 g sheqer të kafenjtë, – 2 lugë kakao, – 1 banane e pjekur, – 1 lugë mjaltë, – 4-5 lugë lëng portokalli, – 1 lugë e vogël sodë buke, – 2

Biskota të shëndetshme nga bananet dhe lajthitë

Përbërësit: 100 g miell integral, 85 g lajthi të bluara, 85 gramë kokrra të thërrmuara tërshëre, 70 g mjaltë, 2 lugë kakao, 1 banane të pjekur, 1 të bardhë të vezës, 4–5 lugë lëng portokalli, 1 lugë e vogël sodë buke, 2 lugë ujë të nxehtë. Përgatitja: Nxeheni furrën në 180 gradë celsius, përzieni miellin, lajthitë dhe grimcat e kokrrave të tërshërës. Shtypni bananen, shtoni një lugë mjaltë, të bardhët

Këtë frutë shmangeni në mëngjes

Të provoni t’i shmangeni të ngrënit mëngjes me një banane, duket si zgjidhje e mirë për momentin. Mirëpo sipas dietologëve kjo nuk është një zgjedhje e mirë, mirëpo cilësohet si më e keqja për mëngjes. Edhe pse banania është e pasur me shumë vlera ushqyese që garantojnë energji trupore, nuk duhet të konsumohet për mëngjes. Bananet mund t’ju japin energji në fillim, mirëpo gjumi dhe lodhja do t’ju kaplojë pak

Trifle me banane dhe Nutella

A ka diçka më të shijshme se kombinimi i bananes me kremin shumë të shijshëm Nutella? Nëse jeni një adhurues i këtyre dy përbërësve atëherë kjo recetë shumë e lehtë është me të vërtetë shumë e shijshme dhe do ta pëlqeni pa masë. Përbërësit: 10 biskota Oreo; 2 lugë gjelle gjalpë; Kremi: Krem Hopla ose shllag; ½ lugë çaji Ekstrakt vanileje; 2 lugë gjelle sheqer pluhur; Kremi nga Nutella: 1/3

Keto gjera i ndodhin trupit kur ju hani banane

Konsumimi i një banane në ditë ndihmon në humbjen e peshës, zvogëlimin e fryrjes dhe rritjen e energjisë. Këto janë të mirat që sjell konsumimi i përditshëm i bananes sipas nutricionistëve. Ndiheni më të lumtur dhe më të shpejtë Do të keni më pak ankth dhe stres Flini më mirë Ulet problemi me fryrje Digjni më shpejt kaloritë Stabilizon sheqerin në gjak Zvogëlon dëshirën për të ngrënë Redukton nivelin e