depresioni

Këto ushqime luftojnë depresionin!

Të gjithë personat duhet të tregohen shumë të kujdesshëm përsa i përket shëndetit mendor, pasi nëse lihet pa trajtuar mund të përshkallëzohet në depresion, e të sjellë probleme serioze. “Everyday Health” shkruan se kujdesi duhet të nisi nga të ushqyerit shëndetshëm, ndaj më poshtë do t’ju rendisim ushqimet që duhet t’i konsumoni me patjetër. Arrat Arrat luajnë një rol të rëndësishëm në dietën tonë, sepse ato përmbajnë zink, hekur si

Shenjat fizike që vijnë nga depresioni

Shumica prej nesh njohin si simptoma të depresionit, nervozizmin, lodhjen dhe trishtimin. Çuditërisht, këto mund të jenë shenja paralajmëruese të depresionit dhe nëse nuk jeni të sigurt, ato mund t’ju ndihmojnë që të kuptoni se diçka po ndodh. Këtu janë disa simptoma më pak të njohura të cilave duhet ti kushtoni kujdes: Dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit: Dhimbjet kronike tek muskujt mund të jenë një shenjë e depresionit.

Muzika me zë të lartë dhe depresioni, shkaktojnë çmendurinë!

Njerëzit që dëgjojnë muzikë me zë të lartë ose vuajnë nga depresioni, mund të jenë në një rrezik më të lartë të zhvillimit të çmendurisë. Dy studime kanë zbuluar se humbja e shëndetit mendor dhe humbja e dëgjimit mund të dyja të plakin trurin në kohë dhe të rrisin shanset e dikujt që të marrë çmenduri. Shkencëtarët thonë se humbja e dëgjimit – edhe nëse është aq e vogël që

Trajnerja e fitnesit rrëfen se si ushtrimet fizike e ndihmuan ta mposht depresionin pas lindjes

Depresioni pas lindjes së fëmijës është një problem i vërtetë për shumë gra, dhe mund të manifestohet në shumë mënyra. Ky depresion i prek 15 në çdo 100 nëna të reja dhe simptomat mund të dallojnë varësisht nga personi. Apetiti iu ndryshon, ndiheni të lodhura tërë kohën, pa diskonim, të shqetësuara dhe emocionale. Kelsey Wells, trajnere e fitnesit, i din mirë këto ndjenja! Së fundmi ajo ka publikuar në Instagram

A je i Lumtur?

Shëndet i mirë mendor nuk është vetëm mungesa e problemeve të shëndetit mendor. Të qenët mendërisht ose emocionalisht të shëndetshëm është shumë më tepër se të qenit i lirë nga depresioni, ankthi, apo problemet e tjera psikologjike. Ju keni shëndet të mirë mendor dhe emocional kur keni karakteristika pozitive. Njerëzit të cilët janë mendërisht dhe emocionalisht të shëndetshëm kanë këto karakteristika pozitive: Ndjenjën e kënaqësisë Një oreks për të jetuar,

Femrat që lindin në këtë stinë janë më të rrezikuar për të kaluar në depresion postpartum

Sipas një studimi amerikan depresioni pas lindjes do të ndikohet së tepërmi edhe nga stina kur gruaja sjell në jetë fëmijën. Nga fjala e tyre bëhet e ditur se gratë që sjellin në jetë fëmijën e tyre në dimër dhe në pranverë do të jenë më pak të rrezikuara për t’u prekur nga ky shqetësim, krahasuar me gratë që do të sjellin në jetë fëmijët e tyre në një periudhë

8 hapat e duhur për t’i dhënë fund depresionit. Të gjithë duhet t’i dimë

Psikologia Selena C., PhD, ka thënë: “Një person depresiv ka një mundësi për të mësuar se nuk është i vetmi që vuan në heshtje, ndërkohë që fitojnë mbështetjen dhe empatinë e atyre që e kuptojnë thëllësinë e dhimbjes së tyre. Ata përfitojnë nga inkurajimi prej miqve të tyre për të hedhur hapa të vegjël, por të sigurtë përpara në jetë”. Nëse nuk e ke përjetuar ndonjëherë depresionin, me siguri nuk

Ushtrimet e forcës jo vetëm se ndërtojnë muskuj, por edhe e luftojnë depresionin

Përveç efekteve në shëndet fizik, ushtrimet fizike sjellin përfitime edhe në shëndetin mendor. Hulumtuesit për një kohë të gjatë e kanë ditur se ushtrimet aerobike në mënyrë të dukshme i zvogëlojnë simptomat e depresionit pa shkaktuar ndonjë efektet negativ anësor, transmeton Telegrafi. Por tani, sipas studimeve të reja, hulumtuesit thonë se edhe ushtrimet e rezistencës mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit. Në fakt, nga analizat e tyre rezulton se

Edhe meshkujt pësojnë depresion pasi bëhen baballarë, ja si reagojnë ata

Nuk ka dyshim se nënat kalojnë shumë kur lindin një foshnje, por mënyra se si prindërimi  prek baballarët shpesh injorohet … “Si po e përballoni?” Është një pyetje e zakonshme që pyesim nënat e reja teksa përballen me sfidat që ju ka sjellë fëmija i sapolindur. Por, ndërkohë që punonjësit e shëndetësisë gjithmonë trajtojën depresionin postlinjdes tek   gratë, baballarët shpesh anashkalohen. Një studim ka zbuluar se deri në një të

Depresioni ka edhe shenja fizike, ja cilat janë!

Shumica prej nesh njohin si simptoma të depresionit, nervozizmin, lodhjen dhe trishtimin. Çuditërisht, këto mund të jenë shenja paralajmëruese të depresionit dhe nëse nuk jeni të sigurt, ato mund t’ju ndihmojnë që të kuptoni se diçka po ndodh. Këtu janë disa simptoma më pak të njohura të cilave duhet ti kushtoni kujdes: Dhimbje në pjesë të ndryshme të trupit: Dhimbjet kronike tek muskujt mund të jenë një shenjë e depresionit.