kujtesa

Si ta përmirësoni kujtesën shpejt – top këshillat për ta ushtruar trurin dhe rritur përqendrimin

Nuk janë të rralla momentet kur shumica nga ne thjesht e humbin përqendrimin gjatë kohës kur dikush është duke folur. Por, fatmirësisht ka disa këshilla të cilat mund të na ndihmojnë në zgjidhjen e këtij problemi dhe problemeve tjera që ndërlidhen me kujtesën. Cila është vitamina më e mirë për përqendrim dhe memorie? Vitamina B12 besohet se ju ndihmon me memorie dhe përqendrim, pasi që i mirëmban substancat që ndërlidhen

Mënyra se si të përmirësojmë kujtesën

Pothuajse të gjithëve mund t’ju ketë ndodhur të harrojnë diçka të një rëndësie të veçantë, shpesh pas ndonjë minute, pavarësisht se më pas jeni përpjekur ta kujtoni me ngulm. E vërteta është se një mendim i këtij lloji mund të jetë zhdukur nga kujtesa juaj, për faktin se ai nuk ia ka arritur të kalojë në kujtesën afatgjatë. Por gjithsesi mos u fiksoni, ekzistojnë shumë metoda për të përmirësuar kujtesën…

Kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës

A e dinit se kikirikët përmbajnë më shumë antioksidantë se karotat dhe mollët? Kikirikët janë të pasur me kalcium që ndihmojnë për forcimin e kockave dhe hekur që ndihmon kundër anemisë. Vetitë shëndetësore të kikirikëve Kikirikët përmbajnë sasi të madhe proteinash gjë që e bën atë një ushqim te preferuar të atyre që merren me body-building si dhe për ata që janë të dobët dhe nën peshë.Kikirikët jane një burim

Ju që jeni mbipeshë, kujdes: Rrezik të humbni kujtesën

Njerëzit me mbipeshë kanë kujtesë më të dobët, është mësuar pas një studimi të publikuar në Journal of Experimental Psychology. Testimet në 50 persona kanë bërë të ditur se të jesh në mbipeshë është i lidhur me dobësimin “episodik të kujtesës”, apo për përkujtimin e përvojave të kaluara. Një studim nga “Quarterly Journal of Experimental Psychology” argumenton se ushqimi i tepërt mund të qojë drejt zvogëlimit të kujtesës, por megjithatë

Nuhasni këtë bimë për të forcuar kujtesën

A e dini se ekziston një bimë, të cilën nëse e nuhat të forcon kujtesën? Ata që janë në sezon provimesh mund të forcojnë kujtesën duke nuhatur aromën e rozmarinës. Kjo bimë me gjethe të imëta si hala e me erë të këndshme, që përdoren në gjellë ose për të nxjerrë prej tyre një lloj vaji, është konsideruar si erëza që forcon memorien. Përfitimet për shëndetin nga sauna e thatë

Pse duhet të bëni vrap?

Vrapimi mund të jetë përgjigja për të vrapuar në kujtesën tuaj  pasi kërkimet e reja zbulojnë se forcon sinjale në tru.Vrapi ka qenë prej kohësh i njohur për të ndihmuar në luftimin e stresit, por një studim i Universitetit Brigham Young sugjeron që gjithashtu mund të ndihmojë në luftimin e harresës. Studiuesit zbuluan se vrapimi ndihmon në mbrojtjen nga efektet negative të stresit në hipokampus – pjesa e trurit përgjegjëse

Yoga forcon kujtesën tuaj

  Yoga është prej kohësh një stërvitje ideale për ata që kërkojnë të përmirësojnë fleksibilitetin, të harmonizohen me trupin dhe të forcojnë vetëbesimin. Por tani, një studim i ri ka zbuluar se yoga gjithashtu mund të na ndihmojë të ushtrojmë mendjen tonë. Duke e bërë praktikë të rregullt yogan dhe meditimin  mund të përmirësoni  aftësitë mendore dhe të ngadalësoni plakjen. Kështu thotë studimi i shkencëtarëve në Universitetin e Kalifornisë, Los

Përdorimi i erëzave mbron trurin nga depresioni dhe humbja e kujtesës

  Erëzat përdoren jo vetëm për t’i shtuar shije ushqimit, por edhe për vetitë e tyre kuruese. Kur bëhet fjalë për shëndetin mendor, natyra është treguar bujare duke na ofruar një sërë bimësh medicinale që kanë një efekt çudibërës në trurin e njeriut. Ato mbrojnë nga stresi oksidativ, nxisin përqëndrimin dhe rrisin aftësitë njohëse. Si një nga pemët më të vjetra në Tokë, Ginkgo Biloba është përdorur për shekuj me

Për një kujtesë të mirë është e rëndësishme të harrosh!

Nëse harroni vazhdimisht se ku keni lënë syzet që i kishit nëpër duar vetëm një minutë më parë, nëse nuk ju kujtohet se ku e keni parkuar makinën apo nuk ju vjen në mend fjala që ishit gati duke thënë… mos u shqetësoni; është normale! Që kujtesa të funksionoj mirë, është shumë e rëndësishme të harroni. E kanë pohuar këtë dy studiues kanadeze që kanë ndezur reflektorët nga një anë

Çfarë i mungon trurit, kur ju keni humbje kujtese e konfuzitet

Truri ka nevojë për glukozë për energji, dhe dietat kufizuese mund të kenë pasoja negative në kujtesë dhe mësim. Kjo është një nga arsyet pse femrat që kanë dietë të ulët të karbohidrateve kanë performancë më të keqe në testet mendore dhe në testet e kujtesës. Sipas Holly Taylor, Profesor i Psikologjisë në Universitetin Tufts, ushqimi që hamë ka një efekt të drejtpërdrejtë në sjelljen mendore shkruan revista psikologjia. Dietat