shëndeti

CRP, analiza për ata që ankohen nga zemra

Analiza e gjakut, CRP, mund të zbulojë mjaft herët problemet në venat e gjakut, duke krijuar kështu mundësi për kurim të suksesshëm. Shenja e parë e sëmundjes së zemrës në 50 për qind të rasteve vihet re vetëm kur zemra rëndohet. Por tani një analizë e thjeshtë e gjakut mund të shpëtojë jetë njerëzish. Analiza e gjakut quhet CRP ose Proteina Reaktive C, e cila mund të zbulojë mjaft herët

Ushqimi sezonal për shëndet më të mirë

Krahas llojeve të ndryshme të ushqimit mund të jetë e vështirë të vendoset se cilat ushqime ju përshtaten më shumë. Një nga mënyrat që gjithmonë ta konsumoni ushqimin më të mirë që ofrohet aktualisht është të filloni të hani ushqim sezonal. Ushqimi sezonal bazohet në faktin që dietën tuaj ta ndryshoni sipas stinës. Në këtë rast, ju gjithmonë hani ushqime të cilat janë aktuale në atë stinë. Kjo sidomos do

Gjërat që sytë e juaj po mundohen t’iu tregojnë

Sytë janë quajtur dritare të shpirtit. Sytë shpesh na japin të dhëna të rëndësishme për shëndetin tonë. Shëndeti i dobët i syrit mund të sinjalizojë sëmundje që nuk duhet lënë anash. Shikoni se cfarë po mundohen t’iu tregojnë sytë tuaj: Vizion i paqartë;Vështirësitë në të përqendruar mund të jenë rezultat i kohës së kaluar para një ekrani kompjuterik. Kaloni më pak kohë pranë kompjuterit ose pushoni sytë tuaj kohë pas

“Pse brokoli është e vetmja perime që ju nevojitet për shëndet të mirë”

Herën tjetër që dëshironi ta bëni një smoothie me perime, lirisht mund t’i lini anash dhe t’i jepni përparësi bronkolit. Sipas Dr. Rangan Chatterjee, autor i librit ‘The Four Pillar Plan’ dhe korrespodent i programit të BBC-së, ‘Doctor in the House’, brokoli është jetë-shpëtues, transmeton Telegrafi. Përfitimet e konsumimit të brokolit janë të shumta, duke filluar nga lukthi, zorrët e vogla e përgjatë tërë organizmit. Sipas tij, brokoli e forcon

Pesë shprehi të përditshme me të cilat shkatërroni shëndetin

Pirja e duhanit, konsumimi i shpejtë i ushqimit ose shijimi i tepërt i alkoolit… edhe zogjtë në degë i dinë shprehitë e këqija që duhet të shmangen. Megjithatë, ekzistojnë edhe kërcënime më pak të njohura për shëndetin tonë, të maskuara shkathët në shprehitë e përditshme në dukje të padëmshme. Huffingtonpost zbulon pesë prej tyre. Gënjeshtra Shpesh e zëmë veten se si manipulojmë me zgjuarsi “gënjeshtrat e vogla”, si atëherë kur

Gjërat që duhet t’i ndaloni për të hequr qafe aknet

Aknet janë mjaftë të shpeshta në mesin e shumë njerëzve dhe megjithëse nuk ka ndonjë shkaktar të veçantë se pse shfaqen, janë disa gjëra që ne i bëjmë e që kontribuojnë në dëm të lëkurës sonë, konkretisht, në shfaqjen e akneve. Ushqimet e shpejta. Konsumimi i ushqimeve të shpejta si burgerët, janë ndër shkaktarët kryesorë të akneve. Kjo për arsye se përmbajnë yndyra të tepërta dhe bllokojnë poret e lëkurës,

5 Këshilla për një shëndet më të mirë

Disa sëmundje s’i shmang dot. E megjithatë mund të bësh shumë që t’i parandalosh ose të ngadalësosh përparimin e tyre. Pesë sugjerime më poshtë do t’ju ndihmojnë të keni një shëndet më të mirë. 1 MBAJ HIGJIENË TË MIRË Kur fërkon sytë ose hundën me duar me mikrobe, ftohesh e të zë gripi më kollaj. Prandaj, gjëja më e mirë është të lash duart rregullisht. Higjiena e mirë mund të

Përfitimet shëndetësore nga spinaqi

Spinaqi është perime e gjelbër e mrekullueshme që i takon grupit të ushqimeve me përbërje të shkëlqyeshme ushqyese. Është burim i pasur i antioksidanteve dhe ka veçori të shkëlqyeshme antikancerogjene. Spinaqi është në dispozicion gjatë tërë vitit, veçanërisht gjatë dimrit. Mund të përgatitni si sallatë, paragjellë, por edhe ushqim kryesor. Spinaqi fsheh shumë përparësi shëndetësore. Ai është burim i pasur me fitonutrientë të cilët përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm nga krijimi

5 zakonet që të zgjasin jetën me më shumë se një dekadë

Njerëzit që iu nënshtrohen këtyre pesë zakoneve në moshë madhore, mund ta shtojnë jetëgjatësinë e tyre më shumë se një dekadë. Këto përfundime bazohen në një studim që është bërë mbi mënyrën si ndikohet jetëgjatësia në kushte të ndyshme jetese. Studiuesti përdorën pyetësorët për stilin e jetesës dhe të dhënat mjekësore të rreth 123,000 vullnetarëve, për të  kuptuar se sa më shumë do të jetonte një njeri nëse do të

Këto veprime para gjumit i bëjnë dëm shëndetit

Fjetja është një proces që siguron energji për trupin për ditën e nesërme.Për këtë arsye, rekomandohet që të keni një gjumë të shëndetshëm dhe t’i evitoni disa zakone që i bëjnëdëm shëndetit tuaj.Më poshtë janë veprimet që nuk duhet t’i bëni në mënyrë që të keni gjumë më të mirë, transmeton Klan Kosova. Mos pini ujë Uji është shumë i rëndësishëm për trupin që të funksionojë në mënyrë normale dhe