Shkenca

4 ushqime që të bëjnë të lumtur!

Përgjegjës për ushqimin që konsumojmë jemi vetëm ne. Ushqimet e duhura na ndihmojnë për të qenë sa më të shëndetshëm. E megjithatë edhe ata që janë perfektë me përmasat e tyre fizike, e po aq fanatikë në mënyrën e të ushqyerit shëndetshëm, nuk i kanë shpëtuar tundimit për të ngrënë ushqimet jashtë “listës”. Por ja që shkenca na tregon se janë disa ushqime, ndonjë madje edhe nga ata të ndaluarat,

Gjashtë ëndërrimtarët e mëdhenjë që e ndryshuan kahjen e shkencës!

Nga Annie Webb Shkenca nuk përparon vetëm falë kërkimeve por edhe racionalitetit të ftohtë. Disa nga zhvillimet shkencore më të pabesueshme në histori, janë rezultat i ëndrrave, intuitës dhe asaj që ne në përgjithësi e cilësojmë si “pjesa mistike e trurit”. Ja 6 shkencëtarët, ëndrrat dhe përvojat mistike të të cilëve ndryshuan historinë: Ëndrra e Mendelejevit me tabelën periodike Në vitin 1869, Dimitri Mendelejev zhvilloi dhe publikoi tabelën periodike, ku

Shkenca pohon: “Njerëzit që nuk i durojnë dot zhurmat, e kanë një sekret

Të bezdisin zhurmat, apo përtypjet e një personi teksa ha? Nuk shkon në kinema, sepse nuk do të dëgjosh të tjerët të përtypen, ndërsa hanë kokoshka pranë teje? Të bezdis dhe zhurma e ndonjë mushkonje që të kalon pranë? Nëse e gjen veten në këto pyetje, mos u mërzit. Ti ke një ndjeshmëri të lartë ndaj disa zhurmave, gjë që njihet me emrin misofonia. Ka mjaft persona, të cilët kanë

Shkenca thotë: Ushtrimet në qift janë më të efektshme

Ushtrimet në qift janë më të efektshme dhe ofrojnë emocionalisht ata. Kështu thotë shkenca! Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë fuqishëm ushtrimet. Ata rekomandojnë të paktën 2.5 orë aktivitet të moderuar të kardio ose 1.25 orë aktivitet të fuqishëm kardio për çdo javë. Ushtrimet janë një mundësi e mirë për të mbajtur vetën  në formë dhe të shendetshëm, por shumë prej jush ndoshta prireni të ecnim vraponi

Shkenca shpjegon se çka ndodhë me trupin tuaj kur bëni këtë ushtrim

Ky ushtrim konsiderohet “Ushtrimi i përsosur” për të ndryshuar mendjen, turpin  tuaj dhe gjendjen shpirtërore. Ky ushtrim ka shumë rëndësi dhe nëse  e praktikoni në mënyrën e duhur mund të ndryshoni totalisht trupin tuaj. Ky shkrim përqendrohet në  rëndësinë e forcës bazë, pse pompat janë një ushtrim i dobishëm thelbësor, dhe se si të  bëhet: Është një ushtrim i thjeshtë, në çdo kohë, kudo, që mund të prodhojë disa përfitime

E thotë shkenca, universi do të shkatërrohet

Një grimë thelbësore që i jep masë të gjitha materieve në univers mund të jetë jetë një ditë shkatërrimi i tij, thonë fizikanët. Ekspertët thonë se kozmosi ynë mund të marrë fund paprtimas me një përplasje me një fluskë me energji negative, krijuar nga Higgs Boson, e ashtuquajtura “grimca e Zotit”. Humbja e ngadaltë e universit tonë gjithnjë në zgjerim është parashikuar në Modelin Standard të fizikës së grimcave, përdorur

Përtacia shenjë e inteligjencës

Ju tani mund të keni një justifikim tjetër për të shikuar televizionet dhe për të qëndruar pa bërë gjë gjatë gjithë ditës. Kjo pasi të jeni dembelë sipas raportit të fundit jeni inteligjent! Një studim i ri zbulon se njerëzit inteligjent kanë një mënyrë të tillë jetese, pasi ata rrallë bëhen të mërzitur dhe shpenzojnë më shumë kohë në mendimet e tyre. Studiuesit zbuluan se ata që mbushin ditën e

Ky është i vetmi ushtrim i aprovuar nga shkenca për të humbur dhjamin në bark

Jo të gjithë kanë fatin të kenë një bel të hollë. Megjithatë, jo gjithmonë është faji i fatit që edhe ju të bëni pjesë në listën e personave që lavdërohen për belin e tyre. Një studim i fundit ka zbuluar se një ushtrim është sidomos adapt në djegien e dhjamit në bark. Dhjami në bark është jo vetëm i bezdisshëm por edhe i rrezikshëm, duke qenë se rrethon disa organe

Shkenca: Ky është sekreti i të qenët KREATIV

Nëse e merrni pikturën e Vincent van Gogh-ut, ose teorinë e Albert Einstein për hapësirën, ndoshta do të pajtoheni se që të dy rastet kanë të bëjnë me atë që është krijuar fillimisht në mendje. Imagjinata është ajo që na shtyn përpara si specie , ajo zgjeron botën tonë dhe na sjellë ide të reja, shpikje dhe zbulime, raporton theconversation, transmeton heyday. Por pse na duket se duhet të ndryshojmë në

Shkenca shpjegon pse grindemi në rrjetet sociale

Problemi, me sa duket, është vetëm në formë. Nëse e pyesni veten se pse familja dhe miqtë tuaj thjesht nuk i kuptojnë argumentet tuaja të zgjuara politike në Facebook – sigurisht do të ishte mirë nëse u kërkoni atyre që t’ju dëgjojnë – tekstualisht. Një studim i ri ka treguar se çelësi për t’i bërë njerëzit të jenë në anën tuaj mund të qëndrojë në formën verbale dhe jo në