Stresi

Metoda japoneze për lehtësimin e stresit në vetëm pesë minuta

Sipas Yin Shin Iyutsu, një mjek japonez që merret me mjekësi alternative të lashtë, po të aplikosh presion mbi  një gisht të caktuar, mund të zgjidhësh dhimbjen e kokës, pagjumësinë ose një bllokim mendor të mundshëm. Gishti i madh Shtypja e gishtit të madh mendohet se zgjidh problemet me stomakun ose ndonjë dhimbje tjetër të brendshme. Gjithashtu, ajo redukton ankthin, depresionin dhe mërzinë. Gishti tregues Nëse keni ndonjë problem me

7 mënyra shkencërisht të provuara për të zvogëluar stresin në punë

Secili prej nesh çdo ditë jemi në kërkim të gjetjes së mënyrave për të zvogëluar stresin në punë! Kjo për dikë mund të jetë e vështirë për shkak të jetës dinamike që bëjmë. Është e dobishme të njihni dallimin midis niveleve pozitive dhe negative të stresit. Ekziston një teori e quajtur parimi “Yerkes-Dodso”n që na tregon stresin e mirë,që është i domosdoshëm. Ky lloj i stresit është i lidhur me

Ndiheni të lodhur dhe të stresuar? Përdorni këtë truk të thjeshtë në dush

Kur bëhet fjalë për të fjetur dhe për të nxitur sistemin imunitar, shumë shpenzojnë qindra dollarë duke investuar në spërkatje, vitamina dhe pluhura. Por çfarë ndodh nëse sekreti i gjumit varet tek një trup dhe mendje e shëndoshë, është aq i thjeshtë sa të varësh diçka në dushin tënd? Është e vërtetë. Dushet me eukalipt– ku njerëzit e varin bimën nga koka e dushit, jo vetëm që janë të bekuar, por

Femrat janë më të prekura nga stresi dhe lodhja në punë sesa meshkujt

Një hulumtim i ri sugjeron se femrat janë më të rrezikuara nga lodhja dhe stresi nga puna sesa meshkujt. Lodhja në vend të punës është gjë e zakonshme mes dy gjinive, por një studim i ri ka zbuluar diferencën alarmuese mes dy gjinive. Pas hulumtimeve dhe eksperimenteve me mijëra persona, hulumtuesit e Universitetit Montreal kanë zbuluar se femrat janë shumë më të prira të vuajnë nga stresi dhe lodhja nga

Probleme me stresin?! Ja si ndikojnë arrat për t’a shmangur

Arrat ofrojnë një larmi përfitimesh shëndetësore për organizmin. Ato forcojnë zemrën dhe ulin rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve tumorale. Arrat ofrojnë një larmi përfitimesh shëndetësore për organizmin. Ato forcojnë zemrën dhe ulin rrezikun e shfaqjes së sëmundjeve tumorale. Arrat janë një thesar i mirëfilltë antioksidantësh të cilët përmirësojnë funksionet e trurit dhe ulin kolesterolin. Kërkimet më të fundit shkencore kanë hedhur dritë edhe mbi rolin e arrave në përmirësimin e florës

Efektet anësore të stresit

Stresi me të vërtetë është i keq. Ai humbë energjinë tuaj, dëshirën tuaj për të bërë gjëra dhe krijon një problem për jetën tuaj. Dhe, stresi i përditshëm mund të ngatërrohet me mendjen dhe trupin tuaj në mënyrë serioze. Kontrolloni këto simptoma frikësuese të stresit, dhe mësoni se si t’i menaxhoni këto efekte anësore. Ju bën të lodhur Përveç faktit se ankthi mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës, frika

Këto janë efektet ansore të stresit

Stresi me të vërtetë është i keq. Ai humbë energjinë tuaj, dëshirën tuaj për të bërë gjëra dhe krijon një problem për jetën tuaj. Dhe, stresi i përditshëm mund të ngatërrohet me mendjen dhe trupin tuaj në mënyrë serioze. Kontrolloni këto simptoma frikësuese të stresit, dhe mësoni se si t’i menaxhoni këto efekte anësore. Ju bën të lodhur Përveç faktit se ankthi mund të ju mbajë zgjuar gjatë natës, frika shkakton që truri juaj të lirojë kortizolin i

Stresi bën që t’i pranoni më qetë lajmet e këqija

Stresi mund t’ju lë ndjenjën e të qenit i ngatërruar, egërsuar por edhe i humbur.Megjithatë, një studim i ri habitshëm ka gjetur se stresi siguron qartësi në disa situate. Ai i bën njerëzit më të mirë në pranimin e ndonjë lajmi të keq.Neuroshkencëtarët në Universitetin e Kolegjit të Londrës studiuan zjarrfikësit në Kolorado përditë, nga larja e kamionëve dhe ushqimeve të gatimit, për t’iu përgjigjur një emergjence. Ata u kërkuan

Ushqimi që ndihmon në largimin e stresit

Nëse ndiheni të stresuar, mund të gjeni ushqime për t’ju bërë të ndiheni më mirë. Arrat janë një nga ushqimet më të preferuara për ta menaxhuar dhe luftuar stresin në një kohë të ngarkuar qoftë në punë, apo në jetën sentimentale. Si funksionojnë arrat në lidhje me stresin? Arrat përmbajnë një formë bimore të acidit yndyror Omega-3 që trupi e konverton në acidin docosahexaenoic (DHA) për të ulur norepinefrinën, një hormon

13 zakone të njerëzve super të stresuar

HILARY WHITE Të gjithëve na ka ndodhur: zemra rreh fort, pëllëmbët e duarve djersiten, dhe paniku sa vjen e rritet kur kuptojmë se kemi shumë për të bërë dhe s’kemi kohë të mjaftueshme. Stresi mund të jetë bllokues dhe mund të ndikojë negativisht në shumë aspekte të jetëve tona. Ndonjëherë kemi nevojë të bëjmë një hap prapa, të marrim një ditë pushim e t’i kushtohemi shëndetit mendor, dhe të gjejmë