Ushtrimet

Dy këshilla për ushtrimet gjatë verës

Vera është koha e duhur për të qëndruar jashtë me shoqëri. Megjithatë, asnjëherë nuk duhet të harroni rëndësinë e ushtrimeve fizike për shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Më poshtë dy këshilla për ushtrimet në palestër gjatë stinës së verës: Rroba të gjëra dhe me ngjyra Ngjyra e ndezur e rrobave ju ndihmon që të reflektoni nxehtësinë, kurse materiali prej pambuku ju ndihmon që të bëhet largimi i djersës. Konsumoni sa më

Shmangni sulmin në tru duke bërë ushtrime

Çiklizmi apo vrapimi në moshë të mesme, mund t’i mbrojnë njerëzit nga goditja në tru (apo siç njihet në gjuhën popullore pika në tru). Në fakt, sipas një studimi, ushtrimet e rregullta fizike në moshën 40 vjeçare mund t’iu bëjnë të keni enë të gjakut në tru të një 16 vjeçari edhe nëse jeni 70 vjeç. Doktori i këtij studimi, James Faber, ka thënë se këto të gjetura sugjerojnë që

Duke bërë këtë rutinë çdo ditë heqni qafe dhimbjet shpinës përgjithmonë

Dhimbja e prapme është faktori më idobësuar në mbarë botën me rreth 90% të të rriturve që përjetojnë atë në një pikë në jetën e tyre. Është gjithashtu shkaku më i zakonshëm i aftësive të kufizuara në punë dhe një kontribues kryesor në ditët e humbura të punës. Më poshtë gjeni një rutinë të përditshme 15-minutëshe e cila jo vetëm që do t’ju ndihmojë të heqni qafe dhimbjen, por gjithashtu do ta parandaloni atë

Trajnerja e fitnesit rrëfen se si ushtrimet fizike e ndihmuan ta mposht depresionin pas lindjes

Depresioni pas lindjes së fëmijës është një problem i vërtetë për shumë gra, dhe mund të manifestohet në shumë mënyra. Ky depresion i prek 15 në çdo 100 nëna të reja dhe simptomat mund të dallojnë varësisht nga personi. Apetiti iu ndryshon, ndiheni të lodhura tërë kohën, pa diskonim, të shqetësuara dhe emocionale. Kelsey Wells, trajnere e fitnesit, i din mirë këto ndjenja! Së fundmi ajo ka publikuar në Instagram

Ushtrimet e forcës jo vetëm se ndërtojnë muskuj, por edhe e luftojnë depresionin

Përveç efekteve në shëndet fizik, ushtrimet fizike sjellin përfitime edhe në shëndetin mendor. Hulumtuesit për një kohë të gjatë e kanë ditur se ushtrimet aerobike në mënyrë të dukshme i zvogëlojnë simptomat e depresionit pa shkaktuar ndonjë efektet negativ anësor, transmeton Telegrafi. Por tani, sipas studimeve të reja, hulumtuesit thonë se edhe ushtrimet e rezistencës mund të ndihmojnë në trajtimin e depresionit. Në fakt, nga analizat e tyre rezulton se

Shkenca thotë: Ushtrimet në qift janë më të efektshme

Ushtrimet në qift janë më të efektshme dhe ofrojnë emocionalisht ata. Kështu thotë shkenca! Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve rekomandojnë fuqishëm ushtrimet. Ata rekomandojnë të paktën 2.5 orë aktivitet të moderuar të kardio ose 1.25 orë aktivitet të fuqishëm kardio për çdo javë. Ushtrimet janë një mundësi e mirë për të mbajtur vetën  në formë dhe të shendetshëm, por shumë prej jush ndoshta prireni të ecnim vraponi

Rëndësia e ushqimit dhe ushtrimeve gjatë shtatzënisë

Kujdesi gjatë shtatzënisë asnjëherë nuk është i tepërt në çdo aspekt, e veçanërisht kur jemi te ushqimi dhe ushtrimet fizike si dhe përkujdesja në përgjithësi për trupin. Shëndeti i bebes varet direkt nga shëndeti i nënës, andaj edhe është shumë e rëndësishme që gratë shtatzëna t’i kushtojnë rëndësi ushqimeve që konsumojnë, të kenë aktivitete fizike e përkujdesje të mirë për trupin. E, për ta arritur ketë, gjinekologia Edibe Borovci, nga

Sa minuta duhet të qëndroni në pozitën ‘plank’

Ushtrimi ‘plank’ me të vërtetë se funksionon. Në fakt, një studim i fundit, i kryer nga shkencëtarë prestigjiozë, ka zbuluar se ushtrimi ‘plank’ i ushtron muskujt e barkut në mënyrë më efektive sesa barkoret tradicionale dhe, ende më mirë, nuk jua dëmton shpinën. Sidoqoftë, dilema kryesore rreth këtij ushtrimi është se sa gjatë duhet të qëndroni në pozitën ‘plank’ gjatë stërvitjeve, transmeton Telegrafi. Dhe, sipas studimeve të fundit, përgjigja mund të jetë

Ushtrimet që ju ndihmojnë të formësoni barkun (Video)

Mjafton të ndani 10 minuta nga koha juaj që të kryeni ushtrimet e duhura për barkun tuaj. Këto ushtrime do t`iu ndihmojnë që të keni një bark të sheshtë siç e keni dëshiruar gjithmonë. Më poshtë gjeni videon që iu tregon si t`i kryeni ushtrimet:

Dëshironi të skaliteni? Atëherë hiqni dorë nga këto arsyetime

Kjo mund të jetë koha më e mirë e vitit për të filluar (ose për të rifilluar, ose për të ri-rifilluar) regjimin e ushtrimeve fizike. Por, problemi gjithmonë qëndron te motivi dhe te arsyetimet e tjera të zakonshme të cilat ju ndalojnë të shkoni në palestër. Ekspertët kanë treguar se cilat janë arsyetimet më të shpeshta që njerëzit nuk bëjnë ushtrime fizike, dhe tregojnë se përse duhet të hiqni dorë